شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟در سال 1283 هجری شمسی در زابل پای به عرصه وجود نهاد . پدر وی مرحوم حاج شیخ محمد علی مشهور به آقا حاجی شخصا مقدمات را به او آموخت و برای تکمیل مدارج تحصیلی وی را روانه مشهد نمود . او ادبیات، فقه و اصول فلسفه و عرفان را در محضر اساتید و نوابغ زمان چون ادیب نیشابوری ، حاج محقق قوچانی ، ملاعباسعلی فاضل و حاج میرزا محمد خراسانی (آقا زاده بزرگ) فرا گرفت.

آنگاه روانه قم شده در مکتب علمای اعلام : حاج شیخ عبد الکریم حائری و حاج آقا حسین قمی و پس از رحلت ایشان در مکتب حضرت آیت الله العظمی بروجردی به کسب علم پرداخت سپس به نجف اشرف سفر نموده و در آنجا در محضر علمائی چون آقا ضیاء عراقی ، آقا سید ابو الحسن اصفهانی و آیت الله نائینی کسب فیض نمود و در نهایت ، عرفان را در مکتب آیت الله سید علی قاضی طباطبائی فرا گرفت مدتی را نیز در تهران و اصفهان به فراگیری علوم فقهی پرداخت بطوریکه دوران تحصیل ایشان حدود سی سال طول کشید. 

ازهم دوره های تحصیلی او در محضر حاج سید علی قاضی طباطبایی ، مرحوم علامه طباطبائی و آیت الله علیمحمد بروجردی وشیخ محمد تقی بهجتی را میتوان به یاد آورد در دوران اقامت در نجف اشرف مورد توجه خاص استاد خویش یعنی حاج سید علی قاضی طباطبایی قرار گرفت و با صبیه وی ازدواج نمود. در اواخر دوران سلطنت رضا شاه با درجه اجتهاد وارد سیستان شد و امامت جمعه مسجد جامع حسین آباد را به عهده گرفت.

عدم اعتنای وی به ممنوعیت منبر که پیش از آن توسط مسولین اداری زابل مقرر شده بود سبب گردید تا او را به جرم روضه خوانی دستگیر و زندانی نمایند این اولین باری بود که مرحوم شریفی طعم تلخ رفتار مامورین انتظامی را مزمزه نمود .

 درسال 1324هجری شمسی انتخابات مربوط به انجمن های ایالتی و ولایتی در سیستان با ناکامی مواجه شد. مرحوم آیت الله شریفی پیشاپیش مردم سیستان ایستادگی نموده سبب گردید تا نماینده ای از طرف وزارت کشور به زابل اعزام و بالاخره منجر به انحلال انتخابات مذکور در سیستان شد.

علت اصلی قضیه آن بود که دولتمردان ایشان را مانع بزرگی در راه پیروزی امراء قاین در سیستان دیدند و با اعتقادی که مردم سیستان به وی داشتند کار دیگری نیز از آنان ساخته نبود.

سیاست رفتاری امراء نسبت به سیستان باعث شد با وجود جوانان مستعد از تاء سیس دوره کامل دبیرستان در این منطقه جلوگیری شود دست نشاندگان متنفذ آنان در روستاها هر مدیر مدرسه ای را که برای تاسیس کلاسهای پنجم و ششم تلاش میکرد با بدترین اتهامات از منطقه میراندند.

 حق کشی ها، بهره کشی ها و بر باد دادن ملک و خاک سیستان که در طی ادوار گذشته توسط امراء مذکور بر این منطقه سایه گسترده بود عامل مهم مشارکت فعال سران سیستانی در انتخابات دوره نوزدهم مجلس شورای ملی گردید.

دولت دکتر مصدق انتخابات این دوره را آزاد اعلام کرده بود و مردم ساده دل ، معتقد و رنجیده سیستان برای رهایی خویش دست به دامان مرحوم شریفی شدند و از وی خواستند تا نمایندگی آنان را پذیرا شود اما او بخاطر ملاحضاتی زیر بار این وظیفه سنگین نمی رفت تا آنکه بدستور آیت الله کاشانی و امر یه حضرت آیت الله بروجردی که مشارکت روحانیون را واجب دانسته بودند وارد صحنه مبارزات انتخاباتی دوره نوزدهم گردید و بنا چار مستقیما" برقابت با خزیمه علم برخاست و بدین ترتیب دو نیروی مردمی و دولتی رو در روی هم قرار گرفتند و در نتیجه زمینه درگیری میان این دو نیرو آماده شد و در روز نوزدهم بهمن ماه سال 1330 شماری از صاحب منصبان شهر بدست مردم کشته شدند.

برقراری حکومت نظامی در سیستان که بعد از ظهر روز نوزدهم بهمن ماه مذبور اجرا گردید منجر به دستگیری و بازداشت جمع کثیری از مردم شهر و پیشاپیش آنان به بازداشت مرحوم شریفی و مرحوم سردار محمد رضا خان پردلی انجامید دیری نگذشت که بر اثر فشار عوامل زور و قدرت به جانبداری از خاندان علم دادگاه نظامی حکم اعدام مرحوم شریفی را صادر نمود اما تلاش و پیگیری برخی از بزرگان و مومنین سیستان و تماس آنها با آیت الله کاشانی سبب لغو اجرای حکم شد و پرونده را به همراه بازداشت شدگان به تهران فرستادند.

ملاقات آیت اله کاشانی با مرحوم شریفی که در زندان تهران صورت گرفت بر آن داشت که از طریق آیت اله بروجردی به شاه تذکر داده شود که صلاح نیست با یک روحانی این چنین عمل شود و حتی از شاه خواسته شد که یا او را راحت کنید ویا از زندان آزادش نمایید.

هنگامیکه مرحوم شریفی از زندان آزاد شد برای احتراز از درگیری های محلی در تهران باقی ماند و از سوی حاج شیخ محمد حسین سیستانی امامت جماعت مسجد شاه تهران به وی پیشنهاد گردید تا بجای وی در این مسجد به ارشاد و هدایت مسلمین بپردازد اما به دستور آیت اله بروجردی که علیرغم خستگی روحی و فشارهای ناشی از دوران بازداشت وجود مرحوم شریفی را در سیستان ضروری میدانست ناگزیر به زابل آمد وتا پایان عمر به ارشاد و هدایت مسلمین سرگرم بود وفات این بزرگمرد تاریخ سیستان در بامدادروز چهارشنبه هفدهم دیماه یکهزارو سیصد و چهل و هشت اتفاق افتاد و مردم دارالولایه را در غم سنگینی فرو برد.

نوع مطلب : بزرگان سیستان وبلوچستان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات