شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟


دکتر رخشانی

به گزارش شهریار: دکتر محمدتقی رخشانی که بحق از نیروهای دلسوز و از شخصیت های بارز فرهنگی و سیاسی استان بحساب می آیددر تمام مقاطع کاری و زندگی پر بار فرهنگی اش یاری کننده، حامی ودلسوز نیروهای مستعد سیستانی وبلوچستانی اعم از جوان و غیر جوان بوده و برغم اینکه در زمینه های دولتی نقشی ندارد ولی الحق والانصاف و بدون اغراق حتی از مقامات مسئول هم در این وادی نسبت به این نیروها دلسوز تر نشان داده  ودر راستای بلوغ این استعدادها از هیچ تلاسی در یغ نورزیده است.

ایشان مقاله زیبا و ستودنی در دفاع از طنز و جایگاه مهجور آن نزد مسئولین استان و هجمه ی وسیعی که اخیرا علیه یکی ازطنز پردازان سیستانی صورت گرفته پرداخته که دور از انصاف دیده شد این مقاله که در سایت نی زار نیز درج شده را در این وبلاگ برای مخاطبین عزیزکپی نکنیم.

نی زار: بنظر می رسد از اولین باری که پای آدم لغزید و زمین خورد و حوا قاه قاه خندید طنز به وجود آمد. به تعبیر دیگر قدمت طنز به قدمت انسان است و اتفاقاً یکی از طنزپردازترین مردمان جهان ایرانی ها هستند. در کنکاش علت این طنازی نیستیم اما هر چقدر که در تاریخ ایران پیش برویم رد و نشان طنز را گم نمی کنیم چه در پیش از اسلام و چه پس از اسلام همواره طنز در جامعه ی ایران جاری و ساری بوده است.


از بیهقی و حافظ گرفته تا عبید زاکانی و کیومرث صابری طنز دستمایه ی بیان سختی های اجتماعی بوده است. هنوز هم در متن جامعه طنز طرفداران خود را دارد و لبخند و تعمق را به چهره و فکر آدم ها می آورد و کسی هم دلخور نمی شود. اما در فضای عمومی یعنی رسانه ها شرایط دیگری حاکم است نمی توان با قومیت، مذهب، شغل و حتی سِمَت و مَنصب های ثابت شوخی کرد چرا که آستانه ی تحمل افراد در حضور دیگران بسیار پایین است و طنز موجب عصبانیت می شود. 


در تلویزیون شرایط آنچنان ضیق است که طنزپردازی چون مهران مدیری مجبور به ساخت فضایی تخیلی چون برر ره می شود و طنز قهوه ی تلخ اصولاً امکان پخش پیدا نمی کند و در حاشیه هم دچار حاشیه های فراوان شده جوانمرگ می شود. به خاطر داریم که مدتی قبل بر سر بیان یک خاطره از طرف رامبد جوان برخی از همشهری های ما چه اعتراض های تندی را رقم زدند که خوشبختانه به خیر گذشت و البته زمینه ی بحث های مفیدی را هم در جامعه فراهم ساخت. 


طنز در بیان شاعران هم همواره همچون تیغ دو لب بوده است یک طرفِ آن مردم را خندانده و بیان دردهای اجتماعی بوده و یک طرفِ دیگر آن موجب عصبانیت و پرخاش عمدتاً مدیران و مسئولان و کسانی شده است که خود را مورد خطاب این اشعار طنز می دیده اند. نکته ی جالب توجه این است که بیان طنز به گونه ای است که می توان از آن تعابیر مختلف داشت و انگشت اشاره را متوجه افراد زیادی کرد در نظر بگیریم که شاعر گفته است.

شلوار رئیس ما که اتو دارد

این پُست ریاستش کمی بو دارد

منشین به هوای ماندن اینجا دکتر

این صندلی سالهاست که لولو دارد


افراد مختلف می توانند مخاطب این شعر باشند و یا آن را به خود نسبت دهند. نکته ی مهم آن است که فضای جامعه باید به نحوی برای بیان انتقادات و مشکلات به طور صریح و شفاف باز باشد که دیگر نیازی به استفاده از طنز و ایهام و حتی شایعه نباشد و مدیران و گروه های اجتماعی که عمده ترین مخاطبان این گونه طنز و شایعه هستند از چنان ظرفیت و آستانه ی تحملی برخوردار باشند که به صراحت بتوان آنها را نقد کرد و حتی با آنها شوخی کرد و برای شاعر و فیلم ساز هزینه های شغلی و مالی و سایر محدودیت ها را نداشته باشند. 


اخیراً شعر طنز ماشاءاله خلیلی که به واقع یکی از برجسته ترین طنزهای اجتماعی سالهای اخیر سیستان می باشد موجب دلخوری های فراوان شده است و افراد زیادی با شخصیت های پرداخته شده در این طنز همزادپنداری کرده اند و خود را مورد خطاب شاعر دانسته اند تا اینجای داستان نه تنها بد نیست که خیلی هم خوب است چرا که این افراد با مرور ویژگی های مطرح شده در طنز به شناخت از خود دست یافته و خلقیات منفی خود را بازسازی می کنند اما نکته ی منفی داستان وقتی است که آستانه ی تحمل پایین باشد و طرف، انتقاد را برنتابد وای به آنکه این انتقاد در قالب طنز هم بیان شده باشد. 


بدیهی است که تنها یک نفر میان خود و شخصیتی از طنز تشابه و تطابق برقرار نمی کند بلکه افراد مختلفی این همزادی را می یابند و روشن است که همه دلخور نمی شوند بلکه به تصحیح ضعف های خود می پردازند. خوشبختانه قبل از چاپ این نوشتار نتایج جشنواره ی مطبوعات محلی استان اعلام شد و آقایان عبدالرحمن حواشی و فرهاد آراسته طنزنویسان روزنامه زاهدان موفق به کسب رتبه ی اول و دوم جشنواره شدند. به این عزیزان تبریک می گویم و برای مردم ایران روزهای شاد و پر از بردباری و لبخند آرزو می کنم.

دکتر محمدتقی رخشانی

نوع مطلب : بزرگان سیستان وبلوچستان، سیستان و دریاچه هامون، 
برچسب ها : شعر ظنز، ماشاالله خلیلی، مهجوریت طنز، برجسته ترین طنز اجتماعی سیستان،
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic