شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟

یکشنبه 31 خرداد 1394 :: نویسنده : غلام محمد خلیلیمراتع حاشیه دریاچه هامون كه پس از عقب نشینی آب مورد استفاده دامداران سیستان قرار می گیرند، متأثر از ترسالی ها و خشك سالی ها بوده ، بطوری كه در زمان ترسالی سطح نسبتا وسیعی را به خود اختصاص داده و از گونه های مرغوب علوفه ای پوشیده می شوند، در حالی كه در خشك سالی ها اثری از گونه های مرغوب نمانده و اگر هم در مناطقی این گونه ها مشاهده می شود، در اثر فشار چرا، به شدت تخریب می شوند.

جدول  ، لیست مراتع هامون و مشخصات آن ها را در زمان ترسالی نشان می دهد .
 

نیزارهای دریاچه هامون
آنچه در قالب نیزار شناخته می شود، در واقع تركیبی از چند گونه گیاهی از قبیل، نی، لوئی، قمیش ، هزارنی و جگن می باشد، كه به خاطر تراكم بیشتر نی نسبت به سایر گونه ها به نیزار معروف شده است . لوئی جهت ساختن حصیر، پرده و یا قایق های سنتی ( توتن) به كار می رود و گونه های قمیش، هزار نی و جگن به همراه گونه های بونی، مرغ و خارشتر بیشتر مورد چرای گوسفندان عشایر قرار می گیرد. نیزارهای هامون منبع غنی و در دسترس جهت تغذیه گاوها بوده است . به طوری كه یك رأس گاو به وزن 300 كیلوگرم به 60 % پروتئین قابل هضم در قبال 500 گرم افزایش وزن روزانه 02/0 درصد فسفر و 04/0 درصد كلسیم در جیره غذایی روزانه نیازمند است و نی به تنهایی می تواند، نیمی از پروتئین قابل هضم مورد نیاز و تمامی احتیاج دام به فسفر و كلسیم را تأمین نماید  . این منابع بسیار غنی در طول تاریخ هامون، چندین بار در معرض تخریب واقع شده اند كه به مهمترین آن در ذیل اشاره می شود:


تاریخچه و علل تخریب نیزارها
بررسی تاریخچه هامون نشان می دهد كه تا سال 1359 سطح نیزارها به حدی افزایش می یابد كه موجب نگرانی اهالی و مسئولین می شود. به منظور كاهش نیزار، احداث كارخانه فیبر، نئوپان و كارتن سازی در اطراف تالاب مطرح می شود كه با مخالفت اداره كل محیط زیست استان سیستان و بلوچستان ، این طرح اجرا نمی گردد . با آغاز دهه شصت، روز به روز سطح نیزارها كاهش می یابد كه در ابتدا محسوس نیست، اما در سالهای پایانی این دهه یعنی 69-1368 مساحت نیزارها به حداقل ممكن ( كمتر از یكصد هكتار) تقریبا هزار برابر كمتر از سطح طبیعی می رسد.
جدول : تغییر مساحت نیزار های هامون طی سالهای 1372-1351

 

همانطور كه مشاهده می شود سطح نیزارها و پوشش گیاهی هامون ها از سال 1351 به بعد سیر نزولی داشته است كه این تغییرات در مورد هامون پوزك كمتر از هامون صابری و هیرمند بوده است. تغییرات در مورد هر سه هامون در طی 20 ساله اخیر در جدول  آمده است :
جدول  :تغییر مساحت نیزارهای به تفكیك سه هامون طی سالهای 1372-1351

كاهش سطح نیزارها تدریجی و تقریبا در كوتاه مدت غیر محسوس بوده، ولی در سال 1368 به اوج خود رسیده تراكم نیزارها رو به كاهش و نابودی گذاشت . در نتیجه دریاچه هامون تقریبا از چرخه اقتصادی سیستان ( خصوصا در امر دامداری ) خارج گردید و تمامی گاوداران تختك نشین هامون كه بالغ بر 20 هزار واحد دامی را بطور مستقیم تشكیل می دادند همگی متواری شده و در پی تأمین علوفه از این روستا به آن روستا و در نهایت اكثر آن ها در حاشیه شهرها سكنی گزیدند .
از بین رفتن نیزارها یك مسأله حاد و پیچیده اجتماعی محسوب می شد  كه به عنوان مهمترین معضل منطقه شناخته شد. از اینرو مسئولین منطقه ای و كارشناسان صاحب نظر دانشگاهی در سطح كشور، به طور مستمر و با جدیت این مسأله را پیگیری نمودند . 


نوع مطلب : سیستان و دریاچه هامون، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات