شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟نوشته: غلامرضا نوری


خشکسالی

جمع آوری و سوزاندن ریزوم ها توسط حاشیه نشینان به منظور تأمین سوخت و برداشت بیش از حد نی برای تعلیف دام ها

افزایش رسوب توسط رودخانه هیرمند و مدفون شدن ریزوم های نی
تغذیه ماهی های رها شده به دریاچه از نی

جهت تعیین عامل اصلی تخریب نیزارها، آزمایشات و مطالعات میدانی توسط كارشناسان خبره انجام گردید. نتایج این بررسی ها نشان داد كه علت اصلی از بین رفتن نیزارها معرفی ماهی آمور یا كپور علف خوار در آغاز دهه شصت بوده است.هدف ازمعرفی ماهی آمور و دیگر ماهیان غیر بومی به تالاب ، از سویی بالا بردن میزان صید و افزایش درآمد صیادان ذكر شده و از سوی دیگر كنترل تراكم نیزارها بوده است.  


در نتیجه صید ماهی كه قبلا ماهیتی معیشتی داشته و فعالیتی جنبی بود به فعالیت اقتصادی و در آمدزا تبدیل گشته و موجب رونق این فعالیت در منطقه شد و نتایج حاصله از این كار بسیار رضایت بخش بود. به طوری كه پس از افزایش گونه های پرورشی همچون كپور معمولی، فیتوفاگ، آمور و سرگنده میزان برداشت سالانه آبزیان از 250 تن در اوایل دهه 60 به 751 تن در اواخر این دهه افزایش یافت كه البته این افزایش 500 تنی در مقابل كل خسارات وارده به تالاب و عواقب آن بسیار ناچیز است ( نوری، 1373) . به دلیل عدم مطالعه همه جانبه اثرات معرفی ماهی آمور، سازگاری و رشد سریع این گونه به دلیل فراوانی غذای آن در تالاب و بالا بودن میزان رها شده ماهی نسبت به میران صید شده آن ( به دلیل صید سنتی، گستردگی سطح تالاب و كم بودن عمق آب كه مانع حركت قایق است)، موجب عدم كنترل تراكم جمعیت ماهی آمور شد و طیف گسترده ای از این ماهی از نظر وزنی، سنی و تراكم كه روند تخریب را سرعت می بخشیدند، در تالاب افزایش یافت و موجبات تخریب مهمترین عامل حیات دامداران و عشایر سیستان یعنی نیزارها را فراهم نمود، همچنین جمعیت پرندگان از 470000 قطعه در اوائل دهه 60 به 49198 قطعه در اواخر این دهه به دلیل از بین رفتن پناه و غذا شدیدا كاهش یافت .


پس از اطمینان از عامل اصلی تخریب نیزارها، لازم شد كه نسبت به احیای نیزارهای هامون و بازسازی ارزش های افزوده مستقر در آن طبق مطالعه و برنامه ریزی حساب شده اقداماتی موثر صورت گیرد كه این مهم با سرمایه گذاری سازمان های دولتی و مشاركت ادارات، سازمان های دست اندر كار و مردم منطقه ا نجام شد. در واقع كار احیای نیزار توسط نیداران در قالب گروه های سازندگی احیاء صورت گرفت. بدین صورت كه در اواخر سال 1371 در داخل تالاب، در فاصله 250 متری از سیل بند خاكی حاشیه تالاب هامون صابری اقدام به حصار كشی نموده و از تور فلزی كه امكان ورود ماهیان 250 گرمی آمور را مانع می شد، استفاده نمودند و همزمان ، با كشت قلمه نی به احیاء پرداختند كه نتایج قابل قبولی حاصل شد . این طرح ادامه داشت و تا پایان سال1378 بالغ بر 25000 هكتار از سطح هامون با پوشش انبوهی از نیزار پوشیده شد . احیای مجدد هامون باعث رونق حرفه دامداری، افزایش تولیدات دامی، لبنی و توسعه گاوداری شده و موجب افزایش درآمد و ایجاد اشتغال گردید.


پوشش گیاهی هامون در دوره خشكسالی
همان طوری كه در فصول گذشته، ذكر شد، دریاچه هامون مكررا دچار خشكسالی شده و پوشش گیاهی اولین فاكتوری بوده كه تحت تأثیر این فرآیند قرار گرفته است . عمدتا در طی این دوره اثری از گیاهان آبزی ( نی، لوئی، جگن و غیره) در مراتع باقی نمانده و به جای آنها گونه های مقاوم به خشكی و شوری در مراتع دریاچه رشد كرده اند. این گیاهان نقش مهمی در حفاظت خاك و تثبیت رسوبات ماسه ای حاصل از طوفان ها ، ایفاء نموده اند .

نوع مطلب : سیستان و دریاچه هامون، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic