شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟گروه رسانه ها-مردم شمال سیستان و بلوچستان سال هاست با پدیده خشکسالی و توفان های فلج کننده گرد و خاک دست و پنجه نرم می کنند اما صدایشان به گوش مسئولان نمی رسد.


به گزارش عصرهامون، گوش مردم این دیار پر است از وعده و وعیده های کوچک و بزرگی که به عمل تبدیل نشده است، شاید اگر جفای همسایه نبود حال زابل که روزی به عنوان انبار غله ایران شناخته می شد بهتر از امروز بود.

سال های فاجعه بار سیستان در سکوت مسئولان گذشت و زابل خشک تر شد، شهری که مردمانش هنوز پر آبی هامون و باغ های سبز انگور را در خاطر دارند.

امروز دیگر این شهر رنج کشیده رخت سبز بر تن ندارد و خشکسالی حکایت دیگری را برای مردم تنگه احد ایران رقم زده است، وزش بادهای معروف به ۱۲۰ روزه، سریال پرتکرار این روزهای سیستان است و به گفته نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی شخصی را غم این درد نیست، چرا که مردم روزهای بسیاری است که تازیانه گرما و توفان شن شدید را تحمل می کنند.

برخی مسئولان استان در راستای منافع حزبی حرکت می کنند

نماینده مردم سیستان با انتقاد از وضعیت موجود در سیستان گفت: تا زمانی که نگاه حزبی اولویت کاری مسئولان استانی باشد، نمی توان شاهد رفع مشکل و بحران های مختلف به ویژه در حوزه محیط زیست، تالاب هامون و ریزگردهای سیستان بود.

«حلیمه عالی»، افزود: برخی مسئولان استانی برای حفظ صدارت خود، تنها در راستای اهداف و منافع حزبی خاص قدم بر می دارند که این مصداق بارز بی عدالتی است چرا که اصل نظام رافت و عدالت است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اصرار ارائه پست ها به هم حزبی ها در سطوح مختلف استان گواهی بر این ادعاست، نگاهی که به دور از عدالت است چرا که توانایی جامعه به طور کامل دیده نمی شود. وی تاکید کرد: شخص رئیس جمهور به این خطه نگاه برابر و جامعی دارد.

وزیر کشور دغدغه مردم سیستان را نیز داشته باشد

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با تشکر از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای، افزود: اگر وزیر امور خارجه دغدغه رفع فشارها و تحریم ملت ایران را دارد، باید دغدغه اش را به مردم سیستان نیز ثابت کند.

وی افزود: اکنون پیگیری حقابه تالاب هامون و خطه سیستان در دست دستگاه دیپلماسی است، غفلت از این موضوع از سوی وزیر امور خارجه نابخشودنی است.

«عالی» افزود: سال گذشته بودجه قابل قبولی برای رفع مشکلات زیست محیطی در این استان در نظر گرفته شد اما مشخص نیست که این بودجه کجا و برای چه کاری صرف شده است و هیچ شخصی نیز در استان پاسخگوی مردم نیست.

وی تاکید کرد: اگر با بودجه سال های گذشته آب معدنی خریداری می شد و داخل هامون می ریختند، حداقل کف این تالاب خیس می شد، اما شرایط کنونی سیستان که غلظت گرد و خاک به ۱۱ برابر حد مجاز و دو برابر حد بحران رسیده، نشان از آن دارد که مدیریت در استان ضعف زیادی دارد.

رئیس جمهور و دولتمردان دردهای مردم سیستان را ببینند

امام جمعه زابل نیز گفت: دولت با شعار امید بر سر کار آمد اما گویا صدای مشکلات مردم خطه سیستان را نمی شنود.

درخواست ما از دولتمردان این است، با توجه به شرایط بحرانی سیستان نمی گوییم که به سیستان به طور ویژه نگاه کنید، بلکه خواهش می کنیم که سیستان را فقط ببینید.

حجت الاسلام «علی اکبر کیخا» بیان کرد: دردها را فریاد زدیم اما افسوس که قدرت شنیداری مسئولان نسبت به دردهای مردم سیستان بسیار پایین است، فریاد رسی نیست، کسی حرف این مردم را نمی شنود و آنان امواج دردها را دریافت نمی کنند.

وی افزود: بیش از یکسال شاهد فریاد مردم سیستان در ایجاد منطقه آزاد تجاری سیستان بوده ایم اما افسوس با توجه به اینکه این طرح در کارگروه تصویب شده، اما اهتمامی از سوی دولت برای تصویب در هیئت دولت و ارسال آن به مجلس دیده نمی شود.

وی با انتقاد شدید از اجرای خط لوله دوم انتقال آب سیستان به زاهدان افزود: در شرایط کنونی اجرای این طرح، اجحاف در حق مردم سیستان است، سیستان خودش در دریای مشکلات و بحران غرق شده، آن وقت مسئولان بی فکر و اندیشه در صدد ضربه زدن به این دیار هستند.

وی گفت: نخست باید بگویم، خواست مردم است که درصدی از آب بهای دریافت شده از مردم زاهدان، در پی انتقال آب از طریق خط لوله اول به زاهدان، به منظور توسعه زیر ساخت ها به سیستان پرداخت شود.

وی افزود: طرح دوم انتقال آب با لوله از زابل به زاهدان باید هر چه زودتر متوقف شود، بیت المال را هدر ندهید، این طرح جز وابستگی بیشتر به کشور خارجی و تحمیل درد بیشتر به مردم سیستان، هیچ سودی ندارد.

امام جمعه زابل گفت: چند سال پیش استاندار وقت سیستان و بلوچستان به جای اجرای این طرح پیشنهاد انتقال آب از دریای عمان را به زاهدان داد، اما از این ایده کرمانی ها در دولت استفاده کردند.

وی تاکید کرد: کارها، طرح ها و فکرها باید با تعامل مردم سیستان انجام شود، این مردم حق دارند که در خصوص آینده آگاه باشند.

نوع مطلب : سیستان و دریاچه هامون، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 26 شهریور 1394 03:48 ب.ظ
مدتی قبل در ایام هفته دولت حضرت آقا به جهانگیری دستورسفر به سیستان دادند و تاکید کردند حتما به زابل سفر کند اما جهانگیری ترجیح داد پس از رفع کسالتی که داشت ابتدا به دیار خود سفر نموده و چند پروژه را در استان کرمان افتتاح نماید.
پس از چند هفته جهانگیری قصد سفر به سیستان را دارد اما خبرها حاکی ازاین است که روز شنبه ابتدا به بیرجند مرکز استان خراسان رضوی آمده و پس از آن سفر نصف روزه به سیستان دارد
صرف نظر از تأخیر این سفر، نکته قابل تأمل رها سازی 15 میلیون متر مکعب ّ از چاه نیمه 4 به دشت سیستان به بهانه حق آبه تالاب هامون می باشد اقدامی که مردم سیستان بارها در آستانه ورود مسئولین کشوری به سیستان شاهد بوده اند که ظاهرا قصد فریب مردم سیستان را داشته و می خواهند چنین وانمود کنند که اوضاع سیستان انچنان که در تهران گزارش می رسد بحرانی نیست!
دولتمردان استان ما کجا بودند زمانیکه از ابتدای سال 94 تاکنون حتی یک روز را هوای پاک نداشتیم و مردم مظلوم سیستان هر روز گرد و غبار غلیظ تنفس کردند و تعدا بیشماری از مردم به بیمارستانها مراجعه کردند. مردم، ائمه جمعه و نمایندگان داد زدند کسی به فکر نجات مردم سیستان نبود حال در آستانه سفر نصف روزه معاون محترم رئیس جمهوری و پیش بینی سازمان هواشناسی که در روزهای شنبه و یکشنبه گرد و غبار خواهیم داشت بخاطر وارونه نشان دادن اوضاع بحرانی سیستان اقدام به رها سازی آب به تالاب هامون کرده اند!
غلام محمد خلیلیسلام: تمام مسیولین سیستان اهل همان دیارند، این روش ما سیستانی هاست که از قدیم الایام اینگونه عمل می کردیم، لذا گلایه ای از هیچکس نیست !!
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات