شهریار زاهدان
ویژه اخبار وتلنگرهای اجتماعی وسیاسی
درباره وبلاگ


مرا همین میز است ولب تاب و این عینک

هنوز دیزی و سبزی و لقمه ای سنگک

کنم مراجعه ماهی اگر به خود پرداز

کفاف روزی مارا دهد همان قلّک

مدیر وبلاگ : غلام محمد خلیلی
مطالب اخیر
نظرسنجی
آیاشما از عملكرد تیم ملی فوتبال راضی هستید؟

انالله وانا الیه راجعون
اطلاع یافتیم یكی از بزرگان و شكسته بندهای ریش سفید منطقه سیستان كه در اصلاح ذات البین اشتهار داشت یعنی حاج سلطان میر وپدر مهندس میر رییس اداره امورعشایری سیستان بعدازسالها خوشنامی و تلاش در رفع ورجوع اختلافات مردمی منطقه دارفانی را وداع و ازبین ما خاكیان رفت و به معبودش پیوست.

بدینوسیله پیك اجتماعی مراتب تسلیت خودراازاین مصیبت وارده به طایفه بزرگ میر وخاندان محترم ایشان اعلام وبرای مرحوم مبرور علّو درجات وبرای بازماندگان صبرواجر ازدرگاه احدیت مسئلت دارد. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بِسمِ رَبِّ الشّهداءِ وَ الصِّدیقین  علیرضا نخعی

واقعه جانگذاز شهادت مظلومانه همکار عزیز و فداکارمان شهید جواد نوروزی همه فرهنگیان استان را داغدار و متأثر کرد. براستی گناه شهید نوروزی و دیگر معلمان عزیزی که در این سال‌ها، مظلومانه در راسک، سرباز و جاهای دیگر شهید یا مجروح شده‌اند، چیست؟ چرا باید معلمان ، این سرمایه‌های معنوی و فرهنگی جامعه که در همه جوامع مورد تکریم و ستایش هستند امروز در نگرانی و اضطراب فزاینده و با بیم از دست دادن جان عزیزشان ادامه خدمت دهند. این است مزد خدمت دلسوزانه در سخت ترین شرایط اقلیمی وجغرافیایی‌.

اینجانب بعنوان خادم معلمان در این استان از همه صاحبان نفوذ و مسوولان اجرایی و امنیتی سوال می‌کنم برای تامین امنیت معلمین چه اقدامی کرده‌اید؟ متنفذین قومی و قبیله‌ای در مناطق راسک و سرباز که این حوادث در آن جغرافیا به شیوه مشابه تکرار شده، برای حراست از فرهنگ و امنیت فرهنگیان مهمان خود چه کرده‌اند؟

یک گروهک متحجر و ضد مردمی از ناحیه بزرگان و اثرگذاران قومی و قبیله‌ای مناطق چه ترس و واهمه‌ای را احساس می‌کند؟

برای دستگیری عوامل این ناامنی‌ها و شرارت‌های بنیان برانداز چه سر نخ‌هایی به دست آمده که امروز جامعه فرهنگی استان به آن دلخوش باشد؟‌ چه عزم و اهتمامی برای پایان دادن به این ستمگری‌ها نسبت به جامعه فرهنگی وجود دارد؟

بنده حسب وظیفه این سوالات را که دغدغه ذهنی قاطبه فرهنگیان استان است، از همه دلسوزان و اثر گذاران و متولیان امر به صورت عام دارم و منتظر پاسخ موثر و برخورد قاطع و باز دارنده با مسببان این حادثه غم انگیز و مصیبت بار هستم.

‌به خانواده عزیز شهید نوروزی، همسر مکرّمه و پدر و مادر داغدار ایشان تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی علو درجات برای آن شهید عزیز و تمامی شهدای عزیز فرهنگی که مظلومانه در این مسیر شربت شهادت نوشیده‌اند، را از درگاه خداوند متعال دارم. امیدوارم شاهد حساسیت هر چه بیشتر همگان و اتخاذ تصمیمات لازم برای برخورد قاطع و کوبنده با اشرار باشیم‌. بی شک همه ما وظیفه داریم با عزم راسخ و استوار در اقصی نقاط این استان پهناور ادامه دهنده راه نورانی شهید نوروزی که راه خدمت صادقانه در سنگر تعلیم و تربیت است باشیم. ان‌شاءالله
نوع مطلب : امنیتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

معاون کنسولی وزارت امور خارجه از سفر معاون عربی و آفریقای این وزارتخانه به صنعا به منظور پیگیری سرنوشت «نوراحمد نیکبخت» دیپلمات ربوده‌شده ایرانی خبر داد و گفت ربایندگان این دیپلمات ایرانی شناخته شده‌‌اند.

به گزارش تفتان، حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با فارس، به تشریح اقدامات وزارت امور خارجه درباره نوراحمد نیکبخت وابسته اداری سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن که سی‌ام تیرماه در مسیر منزل به محل سفارت توسط افراد ناشناس ربوده شد پرداخت و گفت: در طی ۹ ماه گذشته وزارت خارجه اقداماتی را در راستای پیگیری سرنوشت این دیپلمات ایرانی انجام داد که از آن جمله تماس تلفنی آقای صالحی وزیر خارجه وقت با همتای یمنی خود در این زمینه بود.

وی با بیان اینکه در دوران وزارت محمدجواد ظریف نیز در ۲ تماس تلفنی صورت گرفته این مسئله پیگیری و بر مسئولیت دولت یمن در این زمینه تأکید شد، خاطرنشان کرد: در حاشیه شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز آقای ظریف با همتای یمنی خود به صورت حضوری در این باره به گفت‌وگو پرداخت.

قشقاوی به اعزام هیأتی به ریاست سیدکاظم سجادی مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه به یمن و دیدارهای انجام شده با نخست‌وزیر، وزیر کشور، وزیر خارجه و رئیس نهاد امنیتی یمن اشاره کرد و افزود: در آن سفر طرف یمنی قول تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری این امر را داد که پس از آن یک هیأت فنی به منظور بررسی جزیی‌تر حادثه به صنعا اعزام شد که با وزیر خارجه، وزیر کشور و رئیس امنیت یمن دیدار داشت.

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه به احضار کاردار یمن به وزارت امور خارجه در دو نوبت اشاره و خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه مجموعه اقداماتی که در عرف دیپلماتیک می‌تواند انجام دهد انجام داد و در حال حاضر نیز پیگیر این قضیه هستیم.

 وی با بیان اینکه مقامات یمنی اعلام کردند که نیکبخت در سلامت به سر می‌برد، عنوان کرد: مقامات یمنی اعلام کرده‌اند که افراد یا جریانی که اقدام به ربایش نیکبخت کرده شناخته شده و عنوان کرده‌اند که مکان و جزئیات آن در دست پیگیری است و به احتمال زیاد در صورتی که شرایط فراهم شود، هیأتی به ریاست حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به زودی عازم یمن می‌شود تا موضوع را پیگیری کند.

قشقاوی خاطرنشان کرد که موضوع ربایش این دیپلمات ایرانی به صورت فعال، زنده و روزانه در بخش‌های سیاسی و کنسولی وزارت امور خارجه در دست پیگیری است.

وی عنوان کرد که ظریف در این راستا با همسر و فرزند نیکبخت نیز دیدار داشته و قول داده که وزارت خارجه همه تلاش خود را برای رهایی این دیپلمات ایرانی به کار خواهد بست.

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه بر مسئولیت دولت یمن در حفاظت از جان این دیپلمات ایرانی براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون وین تاکید کرد و گفت: 

این دولت هم در قضیه ربایش نیکبخت و هم در جریان شهادت ابوالقاسم اسدی دیگر دیپلمات ایرانی در صنعا مسئول است و امیدواریم دولت یمن تلاش بیشتری را در این زمینه صورت داده و وظیفه خود را به نحو مطلوب‌تر انجام دهد تا هر چه زودتر شاهد بازگشت نوراحمد نیکبخت به آغوش خانواده‌اش باشیم

نوع مطلب : امنیتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 31 فروردین 1393 :: نویسنده : غلام محمد خلیلی

جدای از همه شایعاتی که طی روزهای گذشته در باره ورود آب هیرمند به این سوی مرز شکل گرفته، ظاهراً بارندگی های اخیر باعث جاری شدن آب در هیرمند خشک و راهی شدن آن به سوی ایران شده است.

مقام های محلی در ولایت نیمروز می گویند بر اثر بارندگی های اخیر است که رودخانه هیرمند مملو از آب شده  و مقداری از آن به سمت ایران رها شده است. آنان می گویند این بارش ها سبب شده برخی از مشکلات مردم ولایت زابل ایران نیز از لحاظ کمبود آب، برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) "حاجی قاسم خدری" معاون والی نیمروز می گوید: بر اثر بارندگی های اخیر،سیلاب های زیادی در" دلارام" ولایت هلمند و "چخانسور" ولایت نیمروز سرازیر شده است. بر اثر این بارندگی ها، بیش از ۲۰ قریه "چخانسور" ولایت نیمروز با تهدید سیلاب ها مواجه شده بود که خساراتی را برای مردم نیمروزو همچنان در ولایت هلمند در پی داشت.

معاون والی اضافه می کند که پس از سال ها خشکسالی، بر اثر بارش شدید باران دوباره رودخانه هیرمند مملو از آب شده و این سبب سرازیرشدن این آب به دریاچه هامون کشور ایران نیز شده است.

به گفته او، ایران و افغانستان با همدیگر همسایه هستند و تعاملات دوستانه دارند و برای سرازیرشدن آب هیرمند به دریاچه هامون نیازی به مذاکره ونشست نیست و این آب درصورت کفایت به طور طبیعی به این کشور سرازیر خواهدشد.

خدری اضافه کرد: متاسفانه در برخی رسانه های خارجی خبری مبنی بر آمدن گروهی از شورای مردمی ولایت زابل برای حل کردن موضوع آب هیرمند به ولایت نیمروز منتشر شده که این خبر، کاملاً کذب و بی اساس است.

او تاکید می کندکه در مورد مشکلات کم آبی، هیچ گروه و هیئتی به ولایت نیمروز نیامده و فرد یا گروهی هم برای حل این مسئله دراین موضوع نفوذ نداشته است؛ بلکه سرازیرشدن آب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون کاملا به طور طبیعی و به علت بارندگی‌های اخیر در ولایات هلمند و نیمروز بوده است.

وی تاکید می کند که از سال ها پیش مردم ولایت نیمروز خودشان نیز از مسئله کم آبی ها و خشک سالی های چندین ساله دراین ولایت رنج می بردند. همچنین به دلیل نداشتن امکانات و تکمیل نشدن بندهای "کجکی" و "کمال خان"، آب های اضافی و خروشان به طور طبیعی به بیرون از ولایات و حتی به خارج از کشور سرازیر می شود.

این درحالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در دیدار با مردم زابل گفت که در ۷ فروردین امسال دیداری صورت گرفته است بین هیئت اعزامی ایرانی با مقام های افغان در همین باره و به زودی نیز نشستی در سطح بالاتر در این باره صورت خواهد گرفت تا موضوع حقابه ایران برای همیشه مشخص و اجرایی شود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
IMG-20140419-WA0046

 آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در خطبه های نماز جمعه  گذشته در مصلی زاهدان خطاب به رئیس جمهور  بیان داشت: مردم سیستان یک خواسته داشتند ؛سیستانیان نگفتند ما آب نداریم؛بلکه عنوان کردند ما هم اکنون به نعمت الهی آب داریم نگفتند فقر داریم ،نگفتنذ فقر و خشکسالی ما را رنج می دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: خواسته سیستانیان این بود"ایجاد منطقه آزاد تجاری" شکل بگیرد.
آقای دکتر روحانی نمی دانم صدایم به شما می رسد؟اگر نمی رسد عزیزان صدا و سیما و مطبوعات می رسانند.

در پی بیانات حمایت آمیز آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه ،مردم استان سیستان و بلوچستان جهت تشکر و قدر دانی امروز شنبه 30 فروردین در ساعت 16/30 عصر در محل بیت نمایندگی ولی فقیه در استان تجمع كردند دراین تجمع  آقایان سردار باغبانی و مسلم لکزایی( فرزند سردار شهید لکزایی) گلایه های مردم سیستان را بیان نمودند , که در بین تمامی موارد ذکر شده , بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری سیستان مساله اصلی محسوب میشد

IMG-20140419-WA0045
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 30 فروردین 1393 :: نویسنده : غلام محمد خلیلی

یوسف می دانست تمام درها بسته هستند،

اما به خاطر خدا،

به سوی درهای بسته دوید و تمام درها برایش باز شد.

اگر تمام درهای دنیا هم برویت بسته بود

بُدو ،
چون خدای تو و یوسف یکیست

---------------------------------------------------

خدایا:

تورابحق خوبان درگاهت،بحق اولیا وانبیاءات وبحق

فاطمه زهرا(س)

كه این روزها بنام اومتبرك شده است قسمت میدهیم 

عزیزان ما

جمشیددانایی فرونوراحمدنیكبخت را ازبنداشقیا

آزادبگردان.

نوع مطلب : علمی واطلاعات عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
بلوچ ارتباط می نویسد:
به نقل از مطبوعات چاپ دهلی نو، مقامات هند اعلام کردند تعداد افراد فقیر در این کشور در مدت 10 سال، از 400.74 میلیون نفر به 270 میلیون نفر کاهش یافته اند.

"راجف شوکلا" وزیر مشاور در امور برنامه ریزی در کابینه هند در نشست پارلمانی این کشور گفت: آمارهای کمیته برنامه ریزی نشان می دهد تعداد افرادی که در هند، زیر خط فقر زندگی می کنند از 400.74 میلیون نفر طی سال های 2004 - 2005 به 270 میلیون نفر در سال های 2011 - 2012 کاهش یافته است.

وی ادامه داد: ایالت اوتار برادیش با داشتن 50.89 میلیون نفر زیر خط قرمز در سال 2011-2012 در شمال هند بیشترین تعداد از فقرای این کشور را در بردارد. 

دولت هند درآمد کمتر از 50 سنت معادل نیم دلار در روز را خط فقر می داند اما بانک جهانی این رقم را برای هند درآمد روزانه 1.5 دلار می داند.

هم اکنون ۳۴ ٪ جمعیت هند کمتر از یک دلار در روز درآمد دارند (رتبه ۲۲ دنیا) و حدود ۸۰٪ مردم با کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند.

گفته می شود کمیته برنامه ریزی هیات مسؤول درباره برآورد فقرا در سطح کشور هند و و ایالت هاست. این آمارگیری هر 5 سال یک مرتبه در سطح کشور هند انجام می شود.

جمعیت هند

جمعیت هند یک میلیارد و 210 میلیون و 190 هزار و 422 نفر دومین کشور پرجمعیت جهان پس از چین است.

براساس اطلاعات منتشر شده در ویکی پدیا، بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هند بیش از 35 شهر بزرگ با جمعیت بالای یک میلیون تن دارد. بمبئی (مومبائی)، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات، کانپور و احمدآباد از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند.

اقتصاد هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند به‌رغم رکود اقتصادی جهانی با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از ۸ درصد طی چند سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده‌است. 

درآمد مردم هند

اگرچه هنوز بیش از ۳۴ ٪ جمعیت هند کمتر از یک دلار در روز درآمد دارند (رتبه ۲۲ دنیا) و حدود ۸۰٪ مردم با کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کنند، (رتبه ۱۶دنیا) اما پیشرفت‌های اقتصادی عظیم این کشور در چند سال اخیر رشد اقتصادی هند را به رقم ۸٪ رسانده و کارشناسان پیش بینی می‌کنند، در سال‌های اینده هند به رشد اقتصادی ۱۰٪ در سال نیز برسد.

تحلیل‌گران اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند هند تا سال ۲۰۲۰ میلادی پس از آمریکا و چین سومین کشور صنعتی جهان باشد و درامد سرانه کشور به ۵۰۰۰ دلار یعنی دوبرابر میزان فعلی برسد.

بودجه ملی هند در سال (۰۶-۲۰۰۵) معادل ۵٫۱۴٫۳۴۴ کرور روپیه برابر با ۱۱۸ میلیارد دلار بود. عواید مالیاتی هند معادل ۲٫۷۳٫۴۶۶ کرور روپیه (۶۳ میلیارد دلار) است. کسری بودجه هند معادل ۵.۴ ٪ برابر با ۱٫۳۹٫۲۳۱ کرور (۳۲ میلیارددلار) است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

حضرت آیت الله سلیمانی نماینده محترم ولی فقیه دراموراهل سنت استان وامام جمعه زاهدان باردیگر ازحقوق سیستانیان وخواسته های برحقشان ذفاع كردواظهارداشت : سیستان حق بزرگی به گردن نظام جمهوری اسلامی ایران دارد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، سیستان شخصیتهای بزرگی چون آیت الله سید محمد تقی حسینی طباطبائی، سرداران شهید میرحسینی، لکزایی، دولتی مقدم، عالی و هزاران شهید برجسته تقدیم اسلام و نظام اسلامی کرده است.

امام جمعه زاهدان مهمترین در خواست مردم سیستان از رییس جمهوری را ایجاد منطقه آزاد عنوان کرد و گفت: این در خواست را پدران و مادرانی که چند شهید تقدیم نظام اسلامی کرده و یا فرزندی که در زمان تولد، پدرش در جبهه های جنگ تحمیلی به شهادت رسیده بود بر سینه های خود نصب کرده بودندمطرح كردند.

مادربرابراین حمایت برحق نماینده معززولی فقیه دراستان ازمردمی كه بیش ازچهارهزارشهید وجانباز تقدیم اسلام كرده ودرمقابل دشمنان دین وثغوراسلامی سینه سپركرده اندسرتواضع فرومی آوریم وازایشان بخاطر دفاع ازمظلومیت سیستان تشكروسپاسگزاری ویژه می كنیم. 

 خداراشاكریم كه مردم سیستان وبلوچستان را ازنعماتی برخورداركرده كه دشمنان برون مرزی شان ازآنها محرومند. باید شكر نعمتهای داده شده ازجمله خوشنامی تاریخی بعنوان مسلمانان وشیعیان محكم واستوار،رهبرخوب ، مذهب ودین پویاوجهانگشا، سطح سواد وعلم بالا، خاكی حاصلخیز، دشمنانی بی منطق وتكفیری، دوستانی دانشمند ، اساتیدی عارف وعالم، فرزندانی متخصص،جمعیتی منسجم وپویا درجای جای ایران كه خودفرصت است برای فرهنگ افزایی وصدهانعمت دیگررابجای آوریم.

شكرنعمت نعمتت افزون كند // كفر نعمت ازكفت بیرون كند
 نظام جمهوری اسلامی ایران تاكنون درحق استان ما بویژه  سیستان كوتاهی نكرده وازاین به بعدهم هر دولتی برمصدرمسئولیت باشد به این منطقه توجه خواهد داشت به شرط اینكه به توصیه های بزرگان شان عنایت داشته باشند، همین چندروز جلوتربود كه امام جمعه فاضل ودانشمند زابل حضرت آیت الله طباطبایی درخطبه های نمازجمعه فرمودند: سیستان راسیستانی می تواند آبادكند.

 عجب سخن بحا وزیبایی ، روز تشریف فرمایی ریاست محترم جمهوری نیزملاحظه كردید، موقعی كه ایشان پیشنهادمنطقه آزاد اقتصادی را مطرح كردند چه استقبال گسترده ای ازسوی مردم عزیز سیستان وحمایت ازكلام ایشان بعمل آمد.
الحمدالله نیروی متخصص كافی سیستانی وجودداردباید كارآبادانی سیستان باهمت سیستانی ادامه یابد ونبایداز لبخددیگران زودخوشحال و با اخم آنهانگران و یا منفعل شویم.

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

یک منبع آگاه گفت: طی حکمی از طرف وزیر کشور و با پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان فرماندار جدید دولت تدبیر و امید در شهرستان سراوان انتخاب و منصوب شد.

 وزیر کشور طی حکمی و با پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان درویش نارویی را به عنوان فرماندار جدید دولت تدبیر و امید در شهرستان سراوان منصوب کرد.

این منبع در پایان خاطر نشان کرد: مراسم تودیع و معارفه فرماندار شهرستان سراوان روز دوشنبه یکم اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است درویش نارویی كه اصالتاً بلوچ ایرانشهری و ازكادراستانداری است دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی می باشد، بخشدار دلگان و سرباز،فرماندار ایرانشهر و سرباز از جمله سوابق فرماندار جدید شهرستان سراوان محسوب می شود.

نوع مطلب : انتصاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور خبر منتشر شده مبنی بر دیدار دختر و معاون رئیس‌جمهور با خانواده امام جمعه اهل سنت زاهدان را کذب محض خواند.
به دنبال ادعای یک سایت نامعتبر خبری، مبنی بر «دیدار دختر رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور با خانواده امام جمعه اهل سنت زاهدان»، روز گذشته چند سایت و رسانه دیگر "بدون تحقیق در صحت خبر و اعتبار منبع انتشار دهنده"، این موضوع را بازتاب دادند.
محمدرضا صادق مشاور رئیس‌جمهور در پاسخ به ایسنا در مورد صحت و سقم این خبر گفت: با وجودی که منعی برای انجام چنین دیداری و انتشار خبر آن از مجاری رسمی نیست، ولی «این خبر کذب محض است».

صادق افزود: خانم مولاوردی معاون امور زنان ریاست جمهوری نیز که این خبر به وی منتسب شده است، در تماس تلفنی که با وی داشتم، ضمن بی‌اساس خواندن این خبر، از انتشار آن متحیر بود.
مشاور رسانه ای رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه "متأسفانه برخی اقدامات تحت عنوان اطلاع‌رسانی، اصول اخلاقی و حرفه‌ای را نقض کرده و مغایر منافع و مصالح ملی است"، تاکید کرد: جعل و انتشار اخبار کذب، مصداق نقض اصول حرفه‌ای و اخلاقی اطلاع‌رسانی است.

صادق ادامه داد: در حالیکه سفر رئیس‌جمهور با استقبال بسیار خوب مردم شریف سیستان و بلوچستان مواجه بوده و انعکاس رویدادهای مهم آن، امید و نشاط زائدالوصفی را در میان اهالی این خطه مظلوم پدید آورده است، نشر اخبار ناصحیح موجب به حاشیه رفتن و خدشه‌دار شدن اخبار صحیح شده و تشویش و انحراف اقکار عمومی را بدنبال دارد که نمی‌توان آن را یک اشتباه ساده حرفه‌ای قلمداد کرد؛ چراکه حتی بازنشر تکذیبیه‌ها نیز معنا می‌یابد.

وی همچنین گفت: حتی اگر افراد یا یک جریان سیاسی خدایی ناکرده درصدد باشند با سوءاستفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی، آثار و دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به سیستان و بلوچستان را به محاق ببرند، لازم است توجه کنند که گمانه‌زنی‌های عجیب یا برجسته‌سازی اخبار حاشیه‌ای و کذب، هم‌زمان یا پس از این سفر به مصلحت منافع و مصالح کلان نظام نیست. 
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نماینده ولی فقیه در استان در خطبه‌های امروز نمازجمعه مهمترین در خواست مردم سیستان از رییس جمهوری را ایجاد منطقه آزاد عنوان کرد و گفت: این در خواست را پدران و مادرانی که چند شهید تقدیم نظام اسلامی کرده و یا فرزندی که در زمان تولد، پدرش در جبهه های جنگ تحمیلی به شهادت رسیده بود بر سینه های خود نصب کرده بودند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: سیستان حق بزرگی بر گردن نظام جمهوری اسلامی دارد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب سیستان شخصیتهای بزرگی چون آیت الله سید محمد تقی حسینی طباطبائی، سرداران شهید میرحسینی، لکزایی، دولتی مقدم، عالی و هزاران شهید برجسته تقدیم اسلام و نظام اسلامی کرده است. 

آیت الله سلیمانی افزود: قشرهای مختلف مردم اعم از شیعه و سنی مشتاقانه ساعتها در هوای آفتابی و گرم برای دیدار رییس جمهورشان در انتظار بودند و همین مردم مهمترین درخواست شان ایجاد منظقه آزاد بود. 

نماینده ولی‌فقیه در امور اهل‌سنت استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان اظهار داشت: تنها طرح و اقدامی که می تواند شمال و مرکز استان را تاحدودی متحول کند ایجاد منطقه آزاد در سیستان است که تقاضا داریم دولت عزیز این خواسته مردم را محقق سازد که تحقق آن پاسخ مثبت به خواسته دو هزار شهید و خانواده شهدا و ایثارگران است، البته رییس جمهوری قول دادند که موضوع را در هیات دولت پیگیری خواهند کرد.

وبلاگ ژنرال


نوع مطلب : اقتصادی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پیکر شهید "جواد نوروزی" در زاهدان تشییع می‌شود

بر اساس اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، شنبه 30 فروردین‌ماه امسال ساعت 9 صبح، پیکر پاک و مطهر معلم شهید جواد نوروزی که به دست افرادی ناشناس و مسلح به شهادت رسید، تشییع می‌شود.
پیکر معلم شهید نوروزی، ساعت 9 صبح از مسجد جامع زاهدان به طرف گلزار شهدا با حضور مسئولان و مردم شهیدپرور زاهدان تشییع می‌شود.
شهید نوروزی در روستای هیت از توابع شهرستان راسک به دست افرادی ناشناس و مسلح به شهادت رسید.
نوع مطلب : شهدا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

فرماندار جدید شهرستان کنارک صبح امروز با حضور استاندار سیستان و بلوچستان ، چند تن از نمایندگان استان ، مسئولین و معتمدین محلی معرفی شد.

در این مراسم که چند تن از مدیران استانی هم حضور داشتند بیژن بختیار بعنوان فرماندار جدید شهرستان کنارک معرفی و از زحمات ۹ ساله سید حسن سجادی فرماندار سابق کنارک تقدیر و تشکر شد.

لازم به ذکر است ، بیژن بختیار فرماندار جدید شهرستان کنارک متولد کرمانشاه و پیش از این بعنوان معاونت اجتماعی فرمانداری تهران مشغول به خدمت بوده است.

هم چنین فرماندار جدید شهرستان قصرقند ظهر امروز در مراسمی با حضور استاندار سیستان و بلوچستان ، نمایندگان شهرستانهای زاهدان ، ایرانشهر ، خاش و چابهار ، سران طوایف و مسئولین محلی معرفی شد.

در این مراسم حمیرا ریگی بعنوان فرماندار قصرقند معرفی و از زحمات کوروش محمدی فرماندار سابق شهرستان قصرقند تقدیر بعمل آمد.

لازم به ذکر است ، حمیرا ریگی اولین فرماندار زن بلوچ می باشد و سوابقی همچون رییس اداره بهزیستی و بخشدار مرکزی چابهار را در کارنامه خود دارد.

نوع مطلب : انتصاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سفردوروزه ی ریاست محترم جمهور به استان سیستان وبلوچستان درحالی باتمام رسید كه 99 طرح عمرانی برای توسعه استان مصوب وموردتایید ریاست دولت تدبیر وامید قرارگرفت ازطرف دیگر خداوند منان نیزهم چنان برتفضل های خویش به مردم سیستان می افزاید و شاهد ادامه ی آب درهیرمند خشكیده هستیم وباران رحمت الهی نیز درجای جای استان پهناور باریدن گرفته است.

البته قصد ندارم تداوم آب درهیرمند و یا بارندگی درنقاط مختلف استان رابعنوان مصوبات 99 گانه ودست آورد سفر بحساب آورم ولی خوش یمنی دولت دكتر روحانی برای مردم استان نقطه مثبتی است كه باید آن رابه فال نیك گرفت.

من نمی خوام آسمون رو ریسمون كنم وایرادگیری های بنی اسرائیلی راتكراركنم و یا توقعات عادت شده درسفرهای دولت نهم ودهم را برسراین دولت بزنم چون ازاین  نق زدن ها كاری پیش نمی رود و باید توقعات خودمان رابا اوضاع واحوال اقتصادكشورمان وتحریم های جهانی تطبیق دهیم وبیاندیشیم اگه دولت حاضر دركنترل تورم  افسارگسیخته  وكاهش نقدینگی درسال جاری موفق نشود حتم بدانیم اوضاع واحوال خوشی برای آینده كشور متصور نخواهدبود.

دراین سفرمنهای حاشیه های پررنگ آن چه در ورزشگاه زاهدان ، جلسه ی روحانیون ویازابل وشورای اداری استان حاوی نكات بسیارمثبت وامیدواركننده وجود داشت كه به اهم آنها می پردازم.

اولاً برنامه های سفر وحتی راهكارهای عملی برای توسعه ی استان دربیستم اسفندماه باحضورنخبگان استان بویژه تحصیل كردگان تنظیم و ازطریق مركز بررسی های استراتژیك نهاد به ریاست محترم جمهور تقدیم شده است. یكی ازهمین شركت كنندگان درمقاله ای تحت عنوان "بلوچستان ودولت روحانی" می نویسد:

..."در نشستی که به اتفاق تعدادی از نخبگان سرتاسر استان سیستان و بلوچستان از اقوام، طیف ها و مذاهب مختلف در 20 اسفند در مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری برگزار شد و در آن بنیادی ترین مسائل و راهکارهای آنها خیلی شفاف مطرح شدند و قرار بود که گزارشی از آن تقدیم شخص ریاست محترم جمهوری شود، که بنابر اطلاع شده است، واقعیت ها و مطالبات مردم استان به تشریح بیان شد. بنابراین، ریاست محترم جمهور و نیز سیاست سازان آن از فضای استان تصویر واضحی دارند و امیدواریم که با سفری که در پیش دارند به تصویر ملموس تری دست یابند".

لذا طرح های مصوب بدون مطالعه همه جانبه بصورت خلق الساعه همانند دولتهای قبلی اززبان رئیس دولت مطرح نشده است و مطلب جای بسیارامیدواری برای قرارگرفتن كاردولت بر ریل عملكردكارشناسی میباشدوخود حكایت ازوجود تیم كارشناسی قوی مشاورین اقتصادی دركنارو همراه دولت است.

ثانیاً دراین سفر اگررئیس جمهورعزیز ما بصورت فله ای قول اجرای طرحهای جدید نداده واتفاقاً براجرای طرح های دولت گذشته تاكید داشته باید آنرابه فال نیك وناشی ازصداقت این دولت دانست زیرا ایشان قصدندارد سر مردمش راكلاه بگذارد ودولتهای بعدی راگرفتارو مردم رااز قولهای بی عمل دولتها به نظام وحكومت بدبین نماید.

این دولت بااین بنیه كارشناسی اگر غیرازاین عمل میكردباید ازاوگله میكردیم، حالااگر بعضی مسئولین دراین بین برای بعضی ازاقوام خوش رقصی كردند رانباید به حساب دولت تدبیر وامید گذاشت وباید ازآن گذشت....

ثالثاًبرای اولین باردرطول سفرهای سران قوه ی مجریه به استانها ست كه مدارس وادارات دولتی بالاجبارتعطیل نشدند وحضورمردم دراستقبال ازرئیس جمهور واقعی وناشی ازاحساسات درونی آنهابود ، واگر حضور برادران اهل سنت رادراین سفردرزاهدان پررنگترملاحظه كردید ناشی ازپی بردن آنها به حضوردرصحنه جهت دیده شدن واعطاء حق وحقوقشان است، یادمه دردهه 60 و70 اهل سنت برای حضوردرصحنه منفعلانه برخورد  میكردند و لی ازاواخردهه 70 چون حس كردند این انفعال بنفعشان نیست حالا شاهدحضور پررنگشان هستیم.

اماسیستانیها وشیعیان چون پای درخت انقلاب خونهای زیادی نثاركردند طبیعی است دربرابر بی مهریها منفعل و مكدرشوند درحالیكه شان وشئون آنها این نیست كه بدنبال انتخاب استانداریافرمانداریا مدیركل باشند سطح مطالبات آنها به وزارت خانه ، به فقه های شورای نگهبان ،به وزیر وسفیر ومراجع تقلید ارتقاء یافته است.

سیستانیها دكترشهریاری ودكتر دهمرده وهزاران دكتر ومتخصص ثابت قدم دارند كه ازفكر وعلم شان جهانی بهره می برد.
رابعاً اطلاع دقیق دارم روی مبحث منطقه ویژه اقتصادی زابل ساعتها كاركارشناسی دراستانداری باتاكیدوپیگیری استاندارصورت گرفته ولی هنوز به مطالعات وسیعتر ومیدانی تر نیازداردكه به محض آماده شدن تقدیم هیات دولت خواهدشد واگردراین سفربدون آمادگی چنین قولی توسط رئیس جمهورمطرح می گردیدقطعا برتوقعات موازی درمرزطولانی استان دامن زده میشد.  

 درپایان امیدوارم دولت یازدهم مخصوصاً شخص رئیس جمهور اجازه ندهد که مطالبات اقشارمحتلف مردم اعم ازشیعه وسنی وحتی شهرستان های مختلف به مطالبات گروه ها و جریان های خاص محلی كه هرروز شهیدی راروی دست مردم می گذارند تقلیل داده شود و رای مردم نردبانی دیگر برای افزایش قدرت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کسانی شود که در هر شرایطی صدرنشین اند و فرصت ها را فقط برای ایل و تبار خودشان می خواهند.
 

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 28 فروردین 1393 :: نویسنده : غلام محمد خلیلی

به گزارش زاهدانه ، یک منبع آگاه در گفت وگو با دانا،اظهار داشت: شب گذشته در باغک ایرندگان افرادی ناشناس که مسلح به سلاح گرم بودند به سمت خودروی فردی به نام اسحاق ایرندگانی تیر اندازی می کنند.

وی افزود: طی این تیراندازی دختر وی به نام ناهید و نوه خردسال آنها کشته می شوند.
هنوز ماهیت و هدف افراد مهاجم از این تیراندازی مشخص نشده است.

گفته می شود اسحاق ایرندگانی پدر یکی از شهدای سیستان و بلوچستان می باشد.
همچنین چندی پیش «جواد نوروزی» معلم پایه 6 روستای حیط از توابع شهرستان راسک هنگام رفتن به محل کار به ضرب 5 گلوله توسط راکبان موتور سوار مسلح به سلاح گرم کشته شد.

ایرندگان یکی از بخش های شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان است.
نوع مطلب : امنیتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
استقبال رئیس جمهور (2)

فضای عمومی صفحات وبلاگها وسایتهای خبری وتحلیلی منطقه سیستان پس ازپایان سفرریاست محترم جمهوری به شهرستان زابل نشان میدهد كه عموم مردم خیلی ازنتایج سفر راضی نیستند.

بسیاری ازخوانندگان سایتهای خبری مخصوصاً درسایت پرطرفدار گندم پرس مراتب گله مندی خودرااز بی نتیجه بودن  اینهمه استقبال گرم سیستانیها از مسئولین ابرازداشتند بعضی ازآنها معتقدهستند دراین سفر تنها شاهد تكرارشعارهاوطرحهای دولت های قبل بودند آنها دست آوردمورد نظروتوقع شان را ازدولت تدبیروامیددر ادراین سفر دریافت نكردند.

آنچه مردم سیستان دراین سفر توقع تحقق آنرا داشتند درشعارعمومی مردم نهفته بود ، آب آب آب می خواهیم / منطقه ی آزاد می خواهیم...كه البته ریاست محترم جمهوری بحث تامین حق آبه  سیستان واحیاء تالاب هامون رابرای جان گرفتن كشاورزی سیستان از الویت های كاردولت تدبیروامیددانستند كه  الحق توجه ایشان به این امرحیاتی جای سپاگزاری ویژه دارد.

درعین حال هموطنان سیستانی ازاستراتژی جدید دولت دكترروحانی برای تبدیل سیستان وبلوچستان به یك منطقه تجاری  انتظارسهم كوچكی بعنوان منطقه آزاد را دارندكه البته ایشان قول طرح وبررسی آن را به تهران موكول كردند.

نظر ریاست محترم جمهوری درموكول كردن بحث منطقه تجاری درتهران وطرح درهیات دولت كاملاً بجاست زیرا برای گرفتن مجوز همین بازارچه مرزی میلك درسال 1370 برغم اینكه بسیاری ازمقامات باراه اندازی آن موافق بودند یكسال كامل همین آقای حجتی استاندارآنزمان درمسیرتهران وزاهدان دررفت وآمد بود و نهایتاً هم نتوانست موافقت هیات دولت رابگیرد ولی ایشان ازپا ننشست واز شورای امنیت ملی مصوبه موقتی برای راه اندازی آن گرفت وراه اندازی كرد ویا منطقه سیرجان به سختی تبدیل به منطقه آزادشد.

درنهایت ما چشم انتظار تحقق قول های ایشان درزمینه نیروگاههای گازی وبادی وهمچنین احیاء تالاب هامون وتغییرسیستم كشاورزی باشیوه وسیستم های صرفه جویانه و... هستیم.
 
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : رئیس جمهور، دكترروحانی، دولت تدبیروامید، منطقه آزادتجاری، آب، كساورزی، هامون،
لینک های مرتبط :
از مدتی پیش، تحلیل‌گران مسائل عربستان، از شکل‌گیری آرام یک مثلث طرفدار سیاست‌های "ملک‌عبدالله" در مقابل تندروهای این کشور خبر داده بودند.
 
این مثلث، متشکل از سه تن از عناصر نسبتاً میانه‌رو عربستان ("متعب‌بن عبدالله"، "نایف بن عبدالعزیز"، "خالد التویجری") در حال باز پس‌گیری مواضعی هستند که در دست جناح تندرو عربستان (ترکی‌الفصل، سعود الفیصل، بندر بن سلطان و سلمان بن عبدالعزیز) بود.
شاید اولین جرقه قدرت‌گیری مجدد این جناح، زمانی بود که خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، با انتشار بیانیه‌ای از سوی دفتر سلطنتی ملک‌عبدالله، از تبدیل "گارد ملی" به "وزارت گارد ملی" خبر داد و نوشت "ما، شاهزاده متعب‌بن عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود (فرزند پادشاه) را به این سمت منصوب می‌کنیم".ادامه مطلب


نوع مطلب : امنیتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
خیر مقدم امام جمعه زابل به حسن روحانی
 
دکتر روحانی امروز صبح چهارشنبه 27/فروردین /93 وارد استادیوم شهید سید محمد تقی حسینی طباطبایی زابل شد ، در حالی که مردم دردروازه ی  ورودی  شهر ودر خیابان شهید مطهری منتظر استقبال از ایشان بودند دکتر روحانی با هلیکوپتر از آسمان به محل ورزشگاه آمد 
طباطبایی امام جمعه زابل اولین سخنران مراسم امروز بود ، وی ضمن عرض خوش آمدگویی گفت منطقه آزاد تجاری سیستان مهم ترین خواسته مردم است ، این سخن ایشان با تشویق های مکرر حاضرین همراه شد.

سخنرانی دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری در محل استادیوم شهید طباطبایی آغاز شد : نگاه ما بهم باید نگاه برادرنه باشد ، امنیت استان دومین پایه در کنار انسجام و وحدت است که باید بدست شما تامین شود.

ـ  اولین تصمیم برای سیستان توجه به کشاورزی است ، برای مساله کمبود آب، حق آبه را پیگیری خواهیم کرد در سفرم به کابل با رئیس جمهور افعانستان در خصوص هامون صحبت های اساسی داشتیم.

ـ آب رسانی لوله ای را جهت هدر رفت و تبخیر آب انجام خواهیم داد در وسعت ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی ، این طرح در ۳ سال آینده با بودجه ای بالغ بر ۱۵۰۰ میلیاردی تومان اجرا خواهد شد.

ـ نیروگاه گازی و بادی در زابل اجرا خواهد شد.

ـ بازارچه های مرزی احیا خواهند شد.

شعارمردم: آب آب آب می خواهیم / منطقه آزادمی خواهیم

رئیس جمهور پس از اینکه مردم این شعار را دادند گفت:بگذارید تصمیماتی که ما گرفتیم رو اعلام کنیم تصمیمات شما رو به تهران می بریم تا تصمیم گیری شود

.منبع: گندم پرس

تصاویر:ازاوشیدا

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 دکتر حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی، صبح دیروز پس از عزیمت به فرودگاه جهت استقبال از رئیس جمهور، به طور ناگهانی محل فرودگاه را ترک کرد. 


گفته میشود وی بدلیل اعتراض به عدم دعوت از روحانیون شیعه استان محل را ترک کرده است، در مراسم استقبال علاوه براستاندار، آیت الله سلیمانی و مولوی عبدالحمید نیز حضور داشتند

در برخی از بنرهای موجود در مسیر نوشته شده بود "روحانی با تو همراهیم تا فرداهای سبز و پرامید". همچنین مردم شعار می دادند: یار امام و رهبری به شهر ما خوش آمدی، بوی گل محمدی به ز اهدان خوش آمدی

دیروزصبح در اولین سخنرانی رییس جمهور در جمع مردم سیستان و بلوچستان نمایندگان مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری جهت دریافت درخواست‌های مردمی و راهنمایی آنها برای ثبت تقاضاهای خود در سامانه 111 حضوری چشمگیر داشتند.

در مراسم سخنرانی رئیس جمهوری در ورزشگاه 17 شهریور برخی پلاکاردهایی در دست گرفته بودند که روی آنها نوشته شده بود "تکلیف مرزبان دانایی‌فر چه می‌شود". همچنین در برخی پلاکاردها نوشته شده بود " روحانی به دیدار مولانا عبدالحمید آمده است"

http://www.tadbirkhabar.com/political/30815

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 الهام نظام‌دوست همسرجمشید دانائی فر مرزبان پنجم دربندجیش التكفیر در گفتگو با «نسیم» افزود: مطمئن هستم که شوهرم زنده است.اسم فرزندم را به امید برگشت پدرش ‘امید رضا’ گذاشته‌ام. از مردم ایران می‌خواهم با من همراه و هم زبان شوند. هنوز فرزندم چهره پدرش را ندیده و پدرش هم چهره او را ندیده است.

این در حالیست که مسئولین امنیتی تاکنون اعلام کرده‌اند که هیچ سندی مبنی بر شهادت قطعی این مرزبان وجود ندارد

گفتنی است، رئیس‌جمهور با اهدا هدیه‌ای از خانواده مرزبان ربوده شده، جمشید دانایی‌فر تجلیل کرد.

به گزارش خبرنگار «نسیم»، مراسم اهدا هدیه و تجلیل از خانواده دانایی فر در حاشیه مراسم دیدار رئیس جمهور با ایثارگران در تالار فردوسی زاهدان انجام شد.

نوع مطلب : شهدا، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

 حسن روحانی در سفر دیروزش به سیستان وبلوچستان در جمع مردم زاهدان وعده‌هایی را برای آبادی این استان داد که به شرح زیر است:

با طرح‌هایی که دولت تدبیر و امید مدنظر دارد تا پایان این دولت چهره این استان تغییر می‌کند و تلاش‌مان این است که برای عمران و توسعه بیشتر این استان با کمک و یاری یکدیگر قدم‌برداریم.

به غیر از امنیت باید توسعه در این استان شکل بگیرد.

در این سفر تلاش برای کشف و شناسایی معادن ذی‌قیمت مس، روی، قلع، طلا و آهن استان شروع می‌شود و هشت گروه شناسایی که بعدها این گروه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کنند برای استخراج معادن این استان آغاز به کار می‌کنند.

مساله گازرسانی برای مردم این استان اهمیت ویژه‌یی دارد، در دولت یازدهم و ان‌شاءالله در سال ۹۴ گازرسانی از منطقه ایرانشهر به سمت زاهدان و خاش انجام می‌شود و امیدواریم در سال ۹۴ گاز به زاهدان و خاش برسد. ما بنا داریم در مرحله بعد این گاز را از زاهدان به زابل و از ایرانشهر به سمت چابهار انتقال دهیم.

آماده سازی مجتمع‌های پتروشیمی در ایرانشهر آغاز شده است و ایجاد منطقه ویژه برای پتروشیمی در ایرانشهر با کمک بخش خصوصی و حمایت دولت انجام می‌شود. همچنین پروژه آب‌های تحت فشار برای کشاورزی در حدود ۱۰۰ هزار هکتار اجرا می‌شود. طرحی هم برای کشاورزی استان مدنظر است که فردا در زابل بیان می‌کنم.

در آینده از محل ترانزیت شاهد تحولی در این استان خواهیم بود.

برای اینکه منطقه دریای عمان و اقیانوس هند را به شمال کشور و همچنین کشورهای همجوار متصل کنیم، توسعه بندر چابهار را مدنظر داریم. مرحله اول و دوم توسعه این بندر در دولت یازدهم اجرا می‌شود.

راه‌آهنی از چابهار به سمت زاهدان کشیده می‌شود تا در نهایت به راه‌آهن سراسری و راه‌آهن افغانستان و آسیای مرکزی متصل شود.

ما حق‌آبه مردم استان سیستان و بلوچستان را از رودخانه هیرمند در سفر خود به افغانستان تاکید کردیم. ان‌شاءالله شاهد رونق هامون، جازموریان و سایر تالاب‌های استان خواهیم بود.

نوع مطلب : اقتصادی، 
برچسب ها : رییس جمهور، استان سیستان وبلوچستان، ترانزیت، راه آهن چابهار- زابل، گازرسانی به خاش وزاهدان،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 26 فروردین 1393 :: نویسنده : غلام محمد خلیلی

  امروز متاسفانه خبر شهادت یکی از معلمان دلسوز و زحمت کش را در حیط راسک اززبان نماینده محترم ولی فقیه دراستان سیستان وبلوچستان هنگام خوش آمدگویی به ریاست محترم جمهوری شنیدیم و بسیار منقلب شدیم .


 این شهید فداکار كه جوادنوروزی نام داشته ومعلم رسمی و6پایه دبستان روستای حیط ازتوابع شهرستان سربازاست بدست گروهک جیش الظلم باشلیك پنج گلوله به شهادت رسیده است .دراینخصوص وبلاگ "یادداشت های یك طلبه"می نویسد: 


"...چرا باید چنین حوادث غمباری دوباره تکرار شود ؟ هنوز یادمان نرفته چند روز قبل که ۴ مرزبان بی گناه که فقط وظیفه حراست از این آب و خاک را داشتند ، به آغوش خانواده خود برگشتند و یکی از این مرزبانان هنوز سرنوشت وی مشخص نیست .


حال این سوال مطرح است که چرا این حوادث باید دوباره و چند باره در این استان تکرار شود ؟

چرا معلمی که برای باسواد کردن فرزندان بلوچستان تحمل دوری و سختی های زندگی را به جان خریده است از طرف گروهی که مدعی دفاع از مردم بلوچستان است ، به شهادت برسد و راضی به بی سوادی و عقب ماندگی این فرزندان جامعه بلوچستان شود؟


مگراین شهید مسلمان نبود و برادر دینی این افرادی که داعیه اسلام دارند نبود ؟

چرا این افراد رسم مهمان نوازی و تعصب بر مهمان قوم بلوچ را زیرسوال بردند وبیشتر از گذشته که با شهادت سرداران شوشتری و محمدزاده  از ارزش آن کاسته شده بود بی ارزشتر کردند ؟


باید از این افراد فاسق و کافر واقهی پرسید کدام اسلام به شما اجازه داده که دست به قتل و کشتار مسلمانان و انسانهای بی گناه بزنید و براین عمل زشت خود افتخار کنید و شعار مقدس الله اکبر را بر زبان هایتان  برانید؟


مگر عقلی دروجود شما نااهلان وجود ندارد که لحظه ایی فکر کنید که چطور خدا و پیامبر بخاطر کشتار انسان های بی گناه از شما راضی خواهند شد ؟"


نوع مطلب : امنیتی، 
برچسب ها : جیش الظلم، معلم، شیعه، روستای حیط، همزمان، سفر، رئیس جمهور،
لینک های مرتبط :

محمود حجتی وزیرجهادكشاورزی ظهر امروز در دیدار با کشاورزان شهرستان هیرمند اظهار داشت: دولت تمام تلاش خود را برای رفع گرفتاری‌های مردم سیستان انجام می‌دهد. حجتی افزود

 : حیات سیستان به آب بستگی دارد و به همین دلیل چگونگی حل مشکل کم آبی منطقه سیستان یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی است که در دستور کار سفر رئیس جمهور قرار دارد.

این مسئول اذعان داشت: انتقال آب به وسیله لوله از چاه نیمه‌ها به اراضی منطقه سیستان برخلاف اینکه اعتبار زیادی لازم داشت، مورد تایید و تصویب جلسات مقدماتی سفر رئیس جمهور قرار گرفت.

وی ادامه داد: امیدواریم با منابعی که در اختیار این طرح قرار می‌گیرد طی مدت سه سال انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از راضی کشاورزی منطقه سیستان انجام شود.

در ادامه این جلسه فرماندار، امام جمعه و جمعی از کشاورزان منطقه به بیان مشکلات منطقه پرداخته و خواستار واردات دام از مرز میلک، انتقال آب از چاه‌نبمه‌ها به اراضی کشاورزی هیرمند، منطقه آزاد تجاری خشک، پیگیری حق آبه سیستان و مهار ریزگردها و استفاده از فرصت مر برای تامین معیشت مردم و تخصیص بخشی از درآمدهای مرزی به شهرستان هیرمند شدند.

نوع مطلب : اقتصادی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ساقیا در سال نو احساس عزت می کنم
باز هم از نایب مهدی اطاعت می کنم
طبق آن فرمایشات رهبر روشن ضمیر
سال اقتصاد و فرهنگ است و ما از آن حمایت می کنیم
باز آقا محضرت عرض ارادت میکنیم
آسمان را روشن از شمع ولایت میکنیم
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شهرزاهدان بعنوان مركز استان سیستان وبلوچستان درسرشماری سال 1335 جمعیتی حدود 17500 نفر سكنه داشته كه این رقم درروزهای پیروزی انقلاب اسلامی به حدود 100 هزارنفر جمعیت رسیده وآخرین سرشماری سال 1390  جمعیت ایرانی ساكن زاهدان را 600 هزارنفر نشان میدهد،علاوه برآن گفته میشود زاهدان 100هزارنفرسكنه خارجی ازجمله افغانی وپاكستانی نیزدرخودجای داده است. 

شهرزاهدان بلحاظ رتبه ی جمعیتی دركل كشور درجایگاه دوازدهم قرارگرفته است وجمعیت انسانی آن از بسیاری مراكز استانهای دیگر ازجمله كرمان ، اراك ، همدان ، یزد ، اردبیل ، بندرعباس ، زنجان، قزوین ، سنندج ، ساری ، گرگان كه از جمله زیباترین شهرهای كشورمحسوب میشوند خیلی بیشتراست ولی ساختار شهری وحیابان كشی ها، پاركها وفضای سبز ، ترافیك ، نظافت وحتی روشنایی آنها با مركز استان سیستان وبلوچستان قابل مقایسه نمیباشد.

به قضاوت بسیاری ازمسافرین وگردشگران امكانات تفریحی وفرهنگی، امكانات بهداشتی ودرمانی، ناوگان حمل ونقل شهری و زیباسازی های عمومی شهر بدلیل بنیه ضعیف مردم وپایین بودن درآمدهای شهرداری ازیك شهركوچك 50 هزارنفری مركز كشور نیز كمتراست.

ازآقای رئیس جمهور درخواست داریم بمنظور بهبود اوضاع شهری .عمرانی زاهدان كه تقریبا ازسال 1371 ودوران شهرداری محمدعلی جوادی معاون فعلی وزیركشاورزی روبه ركود ودرجازدن است كمك مالی لازم معمول دارند شاید دربهبود وضع بهداشتی شهر وجداسازی حیوانات ازانسانها فرجی حاصل گردد.

ازطرفی درخواست داریم برای كاهش بارمهاجرت روستائیان وحتی شهرهای كوچك به مركز استان مبحث تقسیم استان را استارت بزنید ودرعین حال وابستگی آب آشامیدنی مردم زاهدان رابه سیستان كه خود دچارمشكل بی آبی است راحل وفصل فرمایید.
غلام محمد خلیلی
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : رئیس جمهور، زاهدان، تقسیم استان، وابستگی آب،
لینک های مرتبط :
در دیدارروزجاری 25/فروردین /93 سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه با امیر قطر پیام دعوت حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان تسلیم وی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد آسایش سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه صبح امروز با شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر دیدار و پیام دعوت حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان را تسلیم وی کرد.

امیر قطر ضمن ابراز خوشحالی و با اشاره به پیوندهای دیرینه و تاریخی در روابط میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر از دعوت رئیس جمهور کشورمان استقبال نمود و ابراز داشت این دعوت را در آینده نزدیک اجابت خواهد نمود.

 امیر قطر افزود قدرت و توانمندی ایران بعنوان قدرت برای همه کشورهای اسلامی تلقی می گردد.

سفیر کشورمان نیز در خلال این دیدار ضمن با اهمیت تلقی نمودن روابط کشورمان با همسایگان جنوبی خلیج فارس ابراز امیدواری نمود که سفر امیر نتایج ثمر بخشی برای دو کشور داشته باشد .

سفیر کشورمان در پایان این دیدار گزارشی را از آخرین تحولات در راستای تحکیم و توسعه هرچه بیشتر مناسبات فیما بین دو کشور از جمله تشکیل اجلاس اخیر کمیته مشورتهای سیاسی و امنیتی در تهران و دوحه و نیز تلاش دو کشور جهت ایجاد مناطق آزاد در بنادر دو کشور ارائه کرد.
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مولوی ساداتی در گفت و گو باعصرهامون اظهار داشت: سیستان و بلوچستان یکی از استانهایی است که از پدیده ترور و تروریسم بیشتر از سایر استانها ضربه خورده است.

وی با اشاره به مقام شامخ شهدا بیان کرد:قطعا هر مسئول و مقامی لازم است دیداری با خانواده های شهدا و تسکین دل این عزیزان داشته باشند و مسلما ریاست جمهور در برنامه پیش رو حتما دیداری با خانواده شهدا علی الخصوص شهدای ترور استان در برنامه دارد زیرا شهدا ترور سند وحدت و مظلومیت این استان می باشند.

وی به تهدید اخیر گروهک تروریستی جیش الظم اشاره کرد و گفت: تهدید معلمان و افرادی که نقش بزرگی در با سوادی جامعه دارند به هیچ وجه قابل قبول نیست و این روش ها همیشه محکوم بوده و هست.

وی  همچنین به ادعای گروهک تروریستی در حمایت از جامعه اهل سنت اشاره کرد و گفت: امروزه منطق زور و ترور و باج گیری به زباله دان تاریخ پیوسته است و این اقدامات محکوم است و حمل سلاح و انجام اقدامات تروریستی بی منطقی است، جامعه اهل سنت خودشان نماینده و فرهنگ دارند و نیاز به حمایت افراد تروریست ندارد، و اگر زمانی مشکل برای آنها وجود داشته باشد این باب در نظام  جمهوری اسلامی باز است و از راه گفتمان حل خواهد شد.

وی با اشاره به آزادی مرزبانان گفت:آزادی مرزبانان در راستای همکاری با نظام جمهوری اسلامی بوده است، و هر شخصی که در این نظام زندگی می کند و در شادی و غم هم شریک هستند این است که در هنگام ضرورت به هر نحوی که می توانند به کشورشان کمک کنند، و اینطور نیست که شخصی بخواهد امتیازی بگیرد و این آزادی را به خود منسوب کند. 
نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

متن کامل مقاله فیصل قاسم که روز یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۳ (۱۳ آوریل ۲۰۱۴) در روزنامه القدس العربی منتشر شده، چنین است:

***

برخی از عرب ها به ویژه پس از نزدیک شدن روابط آمریکا و ایران پس از توافق برسر برنامه هسته ای این کشور شغلی جز شکایت کردن از افزایش نفوذ ایران در منطقه ندارند. نمی دانیم چرا برخی ناگها ن متوجه تهدید ایران شدند و حال آن که ایران از ده ها سال پیش در منطقه ائتلاف تشکیل می دهد و نفوذ دارد. آیا نفوذ ایران در لبنان از دهه نود آغاز نشد و این کشور در آغاز دهه هشتاد «حزب الله» را که از آن زمان بازوی قوی ایران است، تشکیل نداد؟

آیا ائتلاف سوریه و ایران از زمان حافظ اسد رئیس جمهور فقید سوریه در برابر دیدگان کشورهای عربی تشکیل نشد؟ آیا اسد با کشورهای عربی و ایران برای چندین دهه روابط عالی نداشت؟ چرا برخی آن موقع از ائتلاف سوریه و ایران شکایت نکردند؟ آیا نظام حافظ اسد به منزله یک سنگ محک در روابط ایران و کشورهای عربی نبود؟

آیا نفوذ ایران در عراق پس از حمله این کشور به کویت یعنی از آغاز دهه نود قرن گذشته روند صعودی پیدا نکرد؟ادامه مطلب


نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

به نقل از پایگاه خبری عصرهامون،حمید رضا پشنگ در جلسه صحن علنی روز 24 / فروردین ماه مجلس در نطق میان دستور خودمطالبی راعلیه منتقدین مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان اظهاركرده كه به فرازی كوتاه ازمطالب این نماینده رابشرح ذیل اشاره میگردد. 

این نماینده مردم در مجلس نهم با تشکر از اقدامات دولت برای آزادی مرزبانان ربوده شده گفت: انتظار می رود به منظور تنویر افکار عمومی و تشریح نقش برجسته علمای اهل سنت و برائت اهل سنت و قوم غیرتمند بلوچ از این اتهامات اقدامات و تدابیر لازم صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داده شود که برخی  جریان های  انحصارطلب با هیاهو و غوغا سالاری زمینه ساز تضییع بیشتر حقوق اهل سنت شده و بر طبل اختلاف و تفرقه اندازی و صف کشی مذهبی بکوبند، ادامه داد: به گفته امام خمینی (ره) کسانی که چنین می‌کنند نه شیعه‌اند و نه سنی، این‌ها منافقند و باید از منافق بودنشان دست بردارند،غیرت را پیشه کنند و پیرو مقام معظم رهبری باشند.

پیك اجتماعی:

واقعاً عجب روزگاری شده كه چه كسانی دلسوزان انقلاب رامنافق می خوانندوآنهارا تفرقه افكن وطبال صف كشی مذهبی می دانند!! وخودراپیروولی فقیه!! جل الخالق!!!!

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

به گفته ی معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه كشورمان :آخرین اخباردریافتی ازكمیته مشترك دوجانبه ایران ویمن  كه بمنظور آزادی دیپلمات احمدنیكبخت تشكیل شده حكایت از سلامت قطعی ایشان رادارد.

حسین امیرعبداللهیان" معاون عربی آفریقای وزارت امورخارجه در گفتگو با خبرنگارسیاست خارجی باشگاه خبرنگاران، پیرامون آخرین خبرها در مورد "نوراحمد نیکبخت" دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن گفت: کمیته مشترکی بین دو کشور ایران و یمن بر صف سیاسی و امنیتی به طور فعالانه موضوع بازگرداندن دیپلمات ربوده شده را (نوراحمد نیک بخت) دنبال می‌کنند. 
وی افزود: مقامات ذی ربط یمن تلاش‌های موثری را در این رابطه به عمل آوردند و امیدار هستیم شاهد بازگشت این دیپلمات ربوده شده به کشورمان باشیم.  
 معاون عربی آفریقایی وزارت امورخاجه تصریح کرد: تلاش‌هایی که تاکنون به عمل آمده است ناظر بر سلامت قطعی وی است. 
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : دیپلمات، ربوده شده، ایرانی، یمن، نیكبخت،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ظهور- 313خط اول

حب العباس :: کرامات حضرت ابوالفضل

مبشرات ظهور

عصر ظهور

عصر ظهور

آیه قرآن

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات